Rozbudowana oferta Buska-Zdroju i regionu Ponidzie zapewni miłośnikom aktywnego wypoczynku wielu niezapomnianych wrażeń. Turystyka rowerowa i konna, spływy kajakowe, loty paralotniowe, baseny, naturalne kąpieliska, czy nordic walking, to tylko wybrane propozycje dla amatorów poznawania świata w ruchu. W kompleksie hotelowym znajduje się wielofunkcyjna hala sportowa, w której zagramy w tenisa, badmintona, futsal, siatkówę, koszykówkę i piłkę ręczną. W Klubie Kalejdoskop natomiast skorzystamy z kręgielni i stołu bilardowego. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie, ale we wcześniej nieznanym wydaniu.
Nie zawiodą się także turyści ceniący spokojniejsze formy wypoczynku. Czeka tutaj na nich bogactwo dóbr naturalnych i kulturowych. Osobom, które upodobały sobie kontakt z przyrodą polecamy spacer po lesie połączony z grzybobraniem, wędkowanie nad brzegiem rzeki Nidy, spacery w otoczeniu przyrody po trasach turystycznych i „własnymi ścieżkami”, czy poznawanie ziołowego zaplecza legendarnych łąk Ponidzia. Chwile wytchnienia zapewni także park zdrojowy, gdzie w sezonie letnim odbywają się liczne koncerty i imprezy kulturalne. Polecamy również botaniczny „Ogród na rozstajach”, położony w Młodzawach Małych.
Dla rodzin z dziećmi (ale nie tylko dla nich) polecamy natomiast Ciuchcię Express Ponidzie. Będąca swego rodzaju ruchomym muzeum kolejnictwa, mknąc przez świętokrzyskie stepy, niczym wehikuł czasu przenosi swoich pasażerów do poprzednich epok. Jeszcze większą atrakcją dla dzieci jest Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie, któremu z dumą patronuje Koziołek Matołek. Wizyta w Centrum to prawdziwa podróż w krainę marzeń i snów.
Tajemnica wyjątkowości Ponidzia tkwi w jego niezwykle ekologicznym charakterze. Znajdują się tutaj rozległe obszary przyrody chronionej, a przy tym region ten jest pozbawiony masowego ruchu turystycznego. Malownicze scenerie Niecki Nidziańskiej, rozległe lasy i łąki stanowiące unikatowe zespoły florystyczne, a także liczne obiekty przyrodnicze o specyficznym charakterze stanowią niewątpliwe skarby Buska-Zdroju i okolicznych miejscowości. Wszystko to sprawia, że nieco przebrzmiały frazes „ekologiczności”, odzyskuje na Ponidziu należne sobie znaczenie.
Na tożsamość Ponidzia składa się także historia regionu i jej materialne przejawy, z których wiele możemy podziwiać do dziś. Choćby wspomnieć o Zamku w Chęcinach, Bazylice Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Wiślicy, czy Synagodze Starej w Pińczowie. W samym Busku-Zdroju godna uwagi jest zwłaszcza część uzdrowiskowa miasta, której historyczne oblicze podkreślają liczne XIX i XX-wieczne budynki. Turyści nastawieni na poznawanie historii powinni również odwiedzić muzea znajdujące się w Busku-Zdroju, Pińczowie, Chrobrzu, Wiślicy czy też Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie, posiadające jeden z największych zbiorów zabytkowych zegarów na świecie.
Elementem dopełniającym atmosferę każdego regionu jest kuchnia. Dlatego turyści przybywający na Ponidzie goszczeni są lokalnymi specjałami. Wszystkie one przygotowywane są z produktów i przetworów rolnych produkowanych w duchu czystego, ekologicznego rolnictwa, z którego słynie nasz obszar. Zapraszamy więc do wspólnego stołu w hotelowej Restauracji Ponidzie i życzymy smacznego!
Można jeszcze wiele powiedzieć na temat Ponidzia, ale i tak najcelniej uczynili to piewcy regionu. Echo ich słów nadal pobrzmiewa w tym przepięknym, choć nieco zapomnianym, regionie.