Chmielnik

Chmielnik znajduje się w odległości 18 km od hotelu.

Zaczarowany Ogród w Śladkowie Małym
Wyjątkowa przydrożna wystawa. Zwracają uwagę pstrokato przystrojone rzeźbione postacie. Miejsce stworzone przez artystów ludowych - Barbarę i Tadeusza Buczyńskich.Galeria powstała na fragmencie terenu pomiędzy starym kamieniołomem, a drogą Kielce – Busko w kwietniu 2008 roku. Jest dostępna do zwiedzania przez cały rok, a wstęp do niej jest bezpłatny. Autorzy prac chętnie opowiedzą o swojej twórczości i stworzonych postaciach. Przedstawiają one m.in. nowożeńców, anioły, grajków, zakonników, a także ptaki.

Synagoga
Dawna synagoga z XVIII wieku został przekształcona w nowoczesny, unikatowy w kraju obiekt pn. Ośrodek Edukacyjno – Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” im. Majera Małego, którego celem jest przypomnienie i odtworzenie specyfiki sztetli – dawnych polsko – żydowskich miasteczek, przypomnienie koegzystencji dwóch kultur: polskiej i żydowskiej.
Bożnica, starannie odrestaurowana, szczyci się jedyną na świecie bimą, wykonaną całkowicie ze szkła – to centrum i serce interaktywnego muzeum. Wizyta w muzeum nie jest zwykłym poznawaniem eksponatów, judaików i historii miejsca. Dzięki rozmieszczonym wewnątrz multimedialnym mapom regionu, ekranom dotykowym, szybom holograficznym, ukrytym głośnikom - jest fascynującym „spacerem” po przedwojennych uliczkach Chmielnika, jest wyprawą w głąb nastroju i tradycji sztetla, jest spotkaniem z rodziną przygotowującą uroczysty szabat, czy dziećmi i młodzieżą na rynku. Jest poznawaniem wielu miejsc, w których żyli obok siebie od stuleci Polacy i Żydzi i których nigdzie już w Polsce nie ma. Zniszczyła je II wojna światowa i Holokaust…

Rynek w Chmielniku
Układ architektoniczny rynku pochodzi z XIX wieku, kiedy to po pożarze z 1876 r. odbudowano miasto. Plan miasta wytyczono na skrzyżowaniu 2 szlaków z prostokątnym rynkiem: Kielce – Busko, Jędrzejów – Szydłowiec. Zabudowa rynku ma postać jedno i dwu kondygnacyjną. Niektóre kamienice posiadają sklepienia łukowe ze wspornikami. Spotykamy wśród nich zarówno kamienice mieszczańskie, jak również kamienice czynszowe.
Obecny wygląd Rynku został nadany w latach 2004-2005.

Kościółek Świętej Trójcy
Najstarszym zabytkiem Chmielnika jest kościółek św. Trójcy położony na miejscu dawnego – Starego Chmielnika. Kościół ten konsekrował bp krakowski Bodzanta w 1354r. Wspomniany jest przez Jana Długosza jako kościół drewniany, stal już w 1440r. Obecny kościół pochodzi z początku XVI w. Jego dzieje były bardzo dramatyczne. W 1552r. Został sprofanowany przez innowierców namówionych do tego przez Jana Oleśnickiego, dziedzica Chmielnika, którzy na wiele lat przejęli go w posiadanie. 

Kościół parafialny p.w. Niepokalanego poczęcia Najświętszej Marii Panny
Zaczął go budować po 1730 r. Jerzy Ożarowski, oboźny koronny za zgodą kardynała Jana Lipskiego, biskupa krakowskiego. Ukończył go zaś w 1783 r. Andrzej Moszczyński, wojewoda inowrocławski, wraz z małżonką Elżbietą z Przebędowskich Moszczyńską, dziedzice Chmielnika. Konsekrował go w 1783 r. Biskup Wojciech Boxa Radoszewski. Fasada chmielnickiego kościoła zwieńczona jest trójkątnym szczytem w formie attyki z monogramem Chrystusa Pana. Wnętrze kościoła jest jednonawowe. Trójprzęsowa nowa podzielona jest przyściennymi filarami i parzystymi pilastrami. Miedzy filarami są wnęki na 6 ołtarzy. Ołtarz główny usytuowany jest w absydzie, drewniany, pochodzi z 886 r. Dwukondygnacyjny. Kondygnacja dolna jest ozdobiona 4 kolumnami, górna – dwoma. Obraz Niepokalanej Panny stojącej na księżycu pochodzi z 1736 r. Po jego bokach rzeźby św. Piotra i św. Pawła.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij