Jędrzejów

Jędrzejów znajduje się 35 km od hotelu.

Muzeum Zegarów im. Przypkowskich
Państwowe Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie (często występuje pod nazwą Muzeum Przypkowskich lub Muzeum Gnomoniczne im. Przypkowskich) – muzeum specjalizujące się głównie w prezentacji zegarów słonecznych i przyrządów astronomicznych.
Muzeum powstało w oparciu o prywatną kolekcję lekarza z Jędrzejowa Feliksa Przypkowskiego, który od 1895 gromadził zabytkowe zegary słoneczne, a także literaturę i inne materiały poświęcone gnomonice, następnie znacząco rozbudowaną przez jego syna Tadeusza Przypkowskiego.

Ciuchcia Express Ponidzie
Dla rodzin z dziećmi (ale nie tylko dla nich) polecamy natomiast Ciuchcię Express Ponidzie. Będąca swego rodzaju ruchomym muzeum kolejnictwa, mknąc przez świętokrzyskie stepy, niczym wehikuł czasu przenosi swoich pasażerów do poprzednich epok. Ciuchcia kursuje pomiędzy Jędrzejowem a Pińczowem, w prawie każdą niedzielę od maja do października. 

Zamek Rycerski w Sobkowie (42 km od hotelu)
Zespół fortalicji w Sobkowie wzniesiony przez Stanisława Sobka w latach 1560-1570. Jego kształt i charakter nie mają odpowiednika w Polsce.  Zbudowany na planie nieregularnego prostokąta z niewielkimi basztami, na norożach posiada obszerny majdan, pośrodku którego stał pierwotny dwór Sobkowskich.

Muzeum Dworek Mikołaja Reja w Nagłowicach (60 km od hotelu)
Zapraszamy do Dworku Mikołaja Reja w Nagłowicach, gdzie można nie tylko zapoznać się z życiem i twórczością ojca literatury polskiej, ale także bardzo wypocząć. W dworku, który wybudowała ok. 1800r. rodzina Walewskich, znajdują się m.in. Muzeum Mikołaja Reja, pokoje gościnne i punkt informacji turystycznej.

Archiopactwo oo. Cystersów
Powstało w XII wieku z fundacji biskupa wrocławskiego Janika i Klemensa Gryfitów. Klasztor jest powszechnie znany jako miejsce pochówku bł. Wincentego Kadłubka, biskupa krakowskiego, autora "Kroniki Polaków". Kościół klasztorny pod wezwaniem NMP i św. Wojciecha. Wewnątrz m.in. sanktuarium bł. Wincentego oraz wspaniały prospekt organowy. Organy z XVIII w. o niepowtarzalnym brzmieniu, z zachowanymi unikalnymi rozwiązaniami technicznymi. Wieża romańska przedcysterskiego kościoła z ok. 1110 r.

Kościół Świętej Trójcy
Nie jest znana data założenia parafii w Jędrzejowie. Według tradycji parafia p.w. św. Katarzyny miała istnieć jeszcze przed założeniem klasztoru OO. Cystersów, w XII wieku. Tradycję tę potwierdziły wykopaliska, jakie przeprowadzono w latach 30-tych XX wieku, przekopując się przez dawny cmentarz koło św. Katarzyny, podczas budowy drogi z miasta do szpitala. Obecnie w tym miejscu stoi figurka tzw. „Na Świętego Ducha".

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij