Chroberz

Chroberz - 13 km od hotelu 

Pałac Wielopolskich / Ośrodek Dziedzictwa Kulturowego i Tradycji Rolnej Ponidzia
W roku 1859 ukończono budowę obecnego pałacu, którego fundatorem był XIII ordynat, a VI z rodu Wielopolskich, margrabia Aleksander Wielopolski (1803 - 1877). Późnoklasycystyczny pałac zaprojektowany przez Henryka Marconiego powstał głównie po to, aby pomieścić obszerny księgozbiór ordynacji oraz kolekcję przejętą od Konstantego Świdzińskiego, przyjaciela margrabiego.

 Kościół pw. Najświętszej Marii Panny
Pierwsza wzmianka źródłowa o chroberskim kościele i parafii pochodzi z 1326 r. Ośrodek duszpasterski istniał prawdopodobnie już XII w. Obecny kościół wzniesiono ok. 1550 r. z fundacji kasztelana zawichojskiego Stanisława Tarnowskiego. Kościół jest murowany, był konsekrowany 6 X 1570 r. przez bpa Marcina Białobrzeskiego, sufragana krakowskiego, odnawiany w 1830 r. Nawa czteroprzęsłowa, prezbiterium dwuprzęsłowe, zamknięte wielobocznie. Wzdłuż nawy od północy barokowa kaplica św. Jana Kantego, przy nawie od południa kaplica MB Różańcowej z 1899 r. Ołtarz główny wczesnobarokowy z krucyfiksem barokowym. Nagrobki i epitafia z XV-XVII w. W 1975 r. odkryto polichromię renesansową z ok. 1606 r., prace konserwatorskie trwały od 1979 r.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij