Świętokrzyskie czaruje

Świętokrzyskie to otwarta „Księga Ziemi”, której poszczególne rozdziały czytamy wędrując przez region. Kielce  (miasto pięciu rezerwatów, w tym czterech przyrody nieożywionej), Jaskinia Raj z najpiękniejszą szatą naciekową w Polsce, czy też Góry Pieprzowe pozwalają dotknąć, poczuć i zrozumieć głęboko skrywane tajemnice naszej planety. Atmosferę tajemnicy potęguje prastara Puszcza Jodłowa, gdzie sacrum miesza się z profanum: pamiątki po słowiańskich bogach stykają się z ponad tysiącletnią tradycją chrześcijańską, czego przykładem jest legendarna Łysa Góra, na szczycie której odbywały się legendarne sabaty czarownic, a obecnie znajduje się sanktuarium relikwii Krzyża Świętego.

To w Świętokrzyskiem już od zarania dziejów człowiek potrafił docenić bogactwo przyrody i umiejętnie je wykorzystać.  Świadczą o tym doskonale zachowane kopalnie krzemienia pasiastego w Krzemionkach. Obecnie krzemień pasiasty, nazywany kamieniem optymizmu, robi karierę jako ceniony materiał jubilerski.
Region ukochali królowie i możne rody, a liczne zamki, pałace i dwory pokazują, jak bogate i burzliwe były jego dzieje. Zamek Królewski w Chęcinach, Zespół Pałacowy w Kurozwękach, oferujący safari wśród bizonów i przechadzkę w labiryncie z kukurydzy czy też Krzyżtopór – pałac w fortecy  to najbardziej rozpoznawalne obiekty. Jednakże każda droga, którą obierze turysta, prowadzi przez miejscowości o niepowtarzalnych pamiątkach z przeszłości, które inspirowało i inspiruje wielu twórców i artystów, o czym można się przekonać podczas podróży Świętokrzyskim Szlakiem Literackim, na którym poznać można pamiątki po Żeromskim, Sienkiewiczu czy Mikołaju Reju. Miłośnicy przeszłości powinni odwiedzić również Muzeum Wsi Kieleckiej w ramach którego działa Park Etnograficzny w Tokarni
Z tak bogatym dziedzictwem przeszłości Świętokrzyskie wkroczyło we współczesność, a jego mieszkańcy umiejętnie promują i podkreślają walory województwa. Dzięki uzdrawiającej mocy darów natury, połączonej z nowoczesną infrastrukturą sanatoryjną w Busku-Zdroju czy Solcu-Zdroju, Świętokrzyskie to idealne miejsce na regenerację organizmu i powrót do zdrowia.
Przyroda regionu pozwala turystom aktywnie wypocząć przez cały rok. Latem kuszą liczne szlaki piesze i rowerowe, zimą doskonale przygotowane stoki narciarskie. Ci, których zmęczyła wędrówka, mogą skorzystać z bogatej oferty gospodarstw agroturystycznych, gdzie poznać można tradycje ludowe i potrawy kuchni regionalnej.
Rodzinny wypoczynek z niezapomnianymi atrakcjami zapewnia Park Jurajski w Bałtowie, który wraz z Krainą Koni, Zwierzyńcem oraz jedynym w tej części Polski Spływem Tratwami stanowi markowy produkt turystyczny regionu.
Tym, którzy wolą wypoczynek w mieście, stolica województwa, Kielce, oferuje rozrywki dużego miasta i niezapominany klimat stolicy Gór Świętokrzyskich. Sandomierz, świętokrzyska perła Renesansu, zapewnia niezapomniane wrażenia estetyczne. Nasz region to idealne miejsce dla tych, którzy szukają spokojnego wypoczynku i mocnych wrażeń. 

Największe atrakcje turystyczne ziemi świętokrzyskiej – folder do pobrania

Mapa województwa świętokrzyskiego z wyszczególnionymi atrakcjami - do pobrania


Zobacz również:
Historyczne miasta i miasteczka

Świętokrzyska przyroda

Zamki, pałace i warownie

Świętokrzyski Raj Archeo-Geologiczny


Miejsca Mocy – najważniejsze obiekty architektury sakralnej

Literackim szlakiem

W trybach historii – zabytki techniki

 Inne atrakcje

źródło: ROT Świętokrzyskie / swietokrzyskie.travel

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij