Prezentacja kulinarna - Smaki Baroku

Smaki Baroku

  

27 września A. D. 2014,  godz. 18:00
Chata przy hotelu (po raz pierwszy w nowo otwartej chacie) 
Cena: 90 PLN
Prosimy o wcześniejszą rezerwację pod nr tel.: 041/ 378 88 21 lub przez email: fb@slonecznyzdroj.pl.
Wymagana przedpłata w formie bezzwrotnego zadatku w wysokości 50 % do 22 września 2014 lub 100 % w późniejszym terminie.

Podczas kolacji podane zostaną potrawy z przeszłości, ale paradoksalnie odnajdziemy w nich nowoczesne i świadome podejście do żywienia. Czym bowiem jest sezonowość, lokalność i świeżość, jeśli nie realizacją idei zdrowego żywienia i powrotu do natury ? Prezentacja "Smaki Baroku" pokaże w jaki sposób praktykowano sztukę kulinarną w okresach przedindustrialnych, zanim ktoś wpadł na pomysł przeniesienia rzemiosła na taśmę manufaktury. 

Szanowni Państwo,

Już niebawem będziemy mieć zaszczyt gościć dwóch wspaniałych kuchmistrzów, Panów Jerzego Poznańskiego i Andrzeja Pawlasa, współautorów książki "Sekrety kuchmistrzowskie Stanisława Czernieckiego". Opracowanie to powstało na bazie pierwszej zachowanej kulinarnej książki kucharskiej z 1682 roku, napisanej przez Stanisława Czernieckiego - kuchmistrza wojewody krakowskiego Aleksandra Michała Lubomirskiego. 

Z tej wspaniałej wizyty skorzystacie także Państwo. Przygotujemy bowiem wyjątkową kolację, w czasie której kuchmistrzowie ugotują potrawy właśnie z najstarszej polskiej książki kucharskiej. Książki będącej samoistnym autorytetem i niezwykłą podróżą w to co nasze...polskie...niepowtarzalne i jedyne.

Kolacja w Słonecznym Zdroju będzie również inauguracją i początkiem wspaniałego projektu na skalę Polski, w którym nasza restauracja razem z Państwem będzie mogła uczestniczyć.

Z kulinarnym zaproszeniem

Patryk Kotarba - szef kuchni 

 

Menu Prezentacji Kulinarnej "Smaki Baroku" (autorstwa Jerzego Poznańskiego i Andrzeja Pawlasa)

Czytaj Więcej
  • Bundz -3 smaki: czosnek, czarnuszka, borowiki
  • Baba grochowa
  • Szczupak macerowany pieczony z gąszczem agrestowym podany
  • Polewka cebulowa
  • Szpikowane suropiecki przemienione w zrazy wołowe z akompaniamentem gąszczu śliwkowo–jeżynowo–malinowego
  • Kasza gryczana po królewsku
  • Buraczki pieczone
  • Smażone pierożki z konfektem różanym w towarzystwie gąszczu jabłkowego

Do potraw zostanie podany przedni węgrzyn oraz wody smakowe: limoniada i pomarańczowa. 

Sekrety kuchmistrzowskie Stanisława Czernieckiego


  

O książce "Sekrety kuchmistrzowskie Stanisława Czernieckiego. Przepisy z najstarszej polskiej książki kucharskiej z 1682 roku":

To smaczny wybór przepisów z pierwszej polskiej książki kucharskiej, Compendium ferculorum Stanisława Czernieckiego z 1682 roku, które - praktycznie każdy - może przyrządzić sobie we własnej kuchni. Pomysł prosty, ale ważny, albowiem bez zbroi, mieczy i tłumu neo-rycerzy możemy zrobić u siebie w domu małą rekonstrukcję historyczną, na swojej kuchence gazowej wyczarować staropolskie duchy. Bywa bowiem i tak, że starczy szczypta chęci i pół garści wyobraźni historycznej, aby przenieść się w czasy naszych przodków. Toteż ta książka to mały wehikuł czasu, zgrabnie zbudowany, by spełniać potrzeby współczesnego człowieka. Zachęcamy do podróży, naszym przewodnikiem będzie wielki Kuchmistrz!

 

 

 

Smaki Baroku

 

Autorzy książki i zarazem prowadzący prezentację Smaki Baroku:
Jerzy Poznański - edukator, ekspert kulinarny
Andrzej Pawlas - ekspert kulinarny 
obaj współautorzy książki pt. "Sekrety kuchmistrzowskie Stanisława Czernieckiego. Przepisy z najstarszej polskiej książki kucharskiej z 1682 roku". Warszawa 2010. Wydanie I.

 

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij