Kucharze i młodzież "przyprawieni" przez szefa kuchni Knorr

Sztuka? Przedstawienie kulinarne? Bo powiedzieć, że to tylko szkolenie to za mało... . 

Sztuka? Przedstawienie kulinarne? Bo powiedzieć, że to tylko szkolenie to za mało... . Właśnie takie wydarzenie 19 lutego br. w Restuaracji Ponidzie poprowadził Robert Kopacz, szef kuchni marki Knorr (firma Unilever). Pokaz zgromadził nie tylko kucharzy z Restauracji Ponidzie, ale również młodych adeptów sztuki kulinarnej z klas gastronomicznych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Busku-Zdroju.

Pokaz przybrał postać warsztatu pod wodzą Roberta Kopacza, w którym aktywnością musieli wykazać się również kucharze i młodzież. Owocem ich wspólnej pracy były takie przysmaki jak:  poliki wołowe z puree selerowo-ziemniaczanym; sałatka ze świeżych owoców z łososiem i krewetkami; dwie propozycje makaronu - z serami i kurczakiem oraz z pesto bazyliowym, orzechami i kurczakiem; roladka z polędwiczki wieprzowej w szynce serrano; jagnięcina navarra (przygotowana według oryginalnego francuskiego przepisu).

4-godzinną edukację podsumował Patryk Kotarba, szef kuchni w Słonecznym Zdroju - Pokaz zastosowania nowych produktów  bez wątpnienia przyczynił się do podniesienia kwalifikacji całego naszego zespołu. Poznaliśmy aktualne trendy kulinarne i nowe sposoby eleganckiego podawania potraw. Uczyliśmy się na ciekawych i nietuzinkowych daniach, przy przygotowywaniu których - i tu nie powinno być zaskoczenia - wykorzystywaliśmy wyłącznie naturalne produkty. Chcieliśmy wydobyć z potraw wszystko co w nich najlepsze, dlatego smak podkreślaliśmy głównie przy pomocy świeżych zioł, oszczędnie stosując podstawowe przyprawy tj. sól, pieprz i czosnek.

Szkolenie zbiegło się w czasie z trwającymi właśnie pracami nad nowym menu Restauracji Ponidzie. Nie powinno być więc niespodzianką, jeśli któraś z potraw na stałe zagości w Słonecznym Zdroju.

Pokaz Knorr

Pokaz Knorr

Pokaz Knorr

Pokaz Knorr

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij