Wieczór Kuchni Polskiej - Potrawy Świąteczne

Polskie kulinaria znamy i kochamy, a już zwłaszcza w tak szczególnym miesiącu jak grudzień. Mając na uwadze nadchodzące święta, chcemy wspólnie z Państwem pożegnać 2013 rok akcentem kuchni polskiej. Przygotujemy dania prawdziwie polskie, ściśle trzymając się receptur naszych dziadków i rodziców, ale zapewnimy przy tym nowoczesną oprawę gastronomiczną.

Wieczór Kuchni Polskiej - Potrawy ŚwiątecznePolskie kulinaria znamy i kochamy, a już zwłaszcza w tak szczególnym miesiącu jak grudzień. Mając na uwadze nadchodzące święta, chcemy wspólnie z Państwem pożegnać 2013 rok akcentem kuchni polskiej. Przygotujemy dania prawdziwie polskie, ściśle trzymając się receptur naszych dziadków i rodziców, ale zapewnimy przy tym nowoczesną oprawę gastronomiczną.

Nie będzie łatwo oprzeć się pokusie skosztowania śledzia marynowanego w czerwonym winie z akacjowym miodem, podanego z siekanymi bakaliami, wyczuwalną nutą czosnku oraz rozmarynu… . Unoszący się aromat czerwonego barszczyku z pasztecikiem oraz klarownej zupy z nutą leśnych grzybów, pozwoli przenieść się myślami do rodzinnego domu, do tego co dobre i znane… .

Pstrąg też będzie wyjątkowy. Polski i świeży, nadziany pachnącym masłem z czosnkiem i dodatkiem tymianku, co w towarzystwie świątecznej chałki pozwoli zaprezentować mu się bardzo przyzwoicie. Na stole nie może jeszcze zabraknąć wykwintnego duetu sernika oraz bajecznie smacznego makowca, a do popicia kompotu z suszonych owoców.

Świąteczny charakter Wieczoru Kuchni Polskiej wymaga, aby pojawiło się także wspólne kolędowanie i celebrowanie tych szczególnych chwil. W śpiewie akompaniował nam będzie zespół przygrywający kolędy.

Cena: 90 zł./ osoba
Miejsce: Restauracja Ponidzie
Termin: 14 grudnia 2013
Godzina: 19.00
Prosimy o wcześniejszą rezerwację pod nr tel.: 041/ 378 88 21 lub email: fb@slonecznyzdroj.pl

Flaga Polski

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij